DNA - kod genetyczny
Istotność materiału dowodowego
Odciski palców, mikroślady oraz inne ślady natury fizycznej, które mogą zawierać informacje DNA nabrały w ostatnich latach dużej wagi w aspekcie badań kryminalistycznych. Prawidłowa identyfikacja, zebranie, transport oraz przechowywanie materiału genetycznego może obiektywnie i niezależnie potwierdzić lub wyeliminować osobę z grona podejrzanych, podważyć alibi lub pomóc w rozwiązaniu ważnych wątków śledztwa. Informacje zawarte w kodzie DNA mogą dostarczyć całkowitej pewności co do niewinności osoby podejrzanej.
Kod DNA
Kwas deoksyrybonukleinowy w skrócie DNA (od ang. DeoxyriboNucleic Acid) to wielkocząsteczkowy organiczny związek chemiczny pełniący rolę nośnika informacji genetycznej organizmów żywych. W chromosomach komórek zawarte są unikalne informacje dla danego organizmu. DNA zawarte w krwi posiada ten sam kod co DNA znajdujące się w ślinie, naskórku, włosach i kościach. Bardzo istotną rzeczą jest fakt, że w ciągu całego życia kod DNA nie ulega zmianie, a ilość możliwych kombinacji wyklucza powtórzenie kodu u różnych ludzi, wyjątkiem są bliźniaki jednojajowe.
Badanie dowodów
Laboratoria kryminalistyczne każdego dnia otrzymują rozmaite nowe ślady zabezpieczone na miejscach zdarzenia, ale z reguły tylko ślady biologiczne mogą zawierać informacje z kodem genetycznym.
Materiały z których najczęściej izolowany jest kod DNA do dalszych analiz:
Ślady biologiczne: | Ślady niebiologiczne: |
- krew i ślady krwawe - ślina i pot - sperma i ślady męskiego nasienia - tkanki i komórki - wydzieliny waginalne - kości i organy - włosy z cebulkami - mocz (może zawierać krew) | - odciski palców (w niektórych przypadkach możliwe jest odzyskanie DNA) - siniaki podskórne u osób żywych i denatów - narkotyki - włókna - węglowodory i substancje palne
|
Rodzaje oględzin
Przenośność, szeroka wiązka świetlna oraz system wymiennych filtrów sprawia, że TrAc Finder jest chętnie zabierany przez śledczych na miejsca zdarzenia.
Oświetlacz Labino najlepiej sprawdza się w trakcie następujących typów oględzin:
- na tle seksualnym
- podpalenia
- wypadki samochodowe
- kradzieże pojazdów
- fałszerstwa dokumentów
- ogólne przeszukania na miejscu zdarzenia
- badanie odcisków palców
- włamania i kradzieże
- zanieczyszczanie środowiska i nielegalne składowiska śmieci